KOLEJNA WYPRAWA ŚLADAMI ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO ZAKOŃCZONA!

Nasza kolejna wyprawa śladami Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpoczęła się o północy spotkaniem na dworcu autobusowym we Wrocławiu, gdzie przywitała nas pilotka-przewodnik Małgorzata Kurzajewska-Zarinah. Zapakowaliśmy się na pokład SCANII POLBUSA, prowadzonego przez Zbyszka i Adriana. Kierunek SŁOWENIA! Ale po drodze (jak zwykle) kilka niespodzianek:

DZIEŃ PIERWSZY

Austria przywitała nas deszczem, ale nikt się nie przejmował bo czekała na nas nie lada atrakcja. Przyjechaliśmy do Krems, skąd ruszyliśmy w rejs statkiem po Dunaju słynną Doliną Wachau – jednego z najpiękniejszych regionów w Austrii, wpisanego na listę UNESCO. Następnie było zwiedzanie Opactwa Benedyktynów w Melk – barokowego klasztoru usytuowanego nad brzegiem Dunaju. Kolejnym celem było Baden i spacer po Kurpark Baden z pomnikiem Beethovena i największym austriackim rosarium. Na zakończenie zasłużony nocleg w Grazu.

DZIEŃ DRUGI

Po śniadaniu wyjazd do Słowenii – i od razu wyjrzało słońce! Przejazd do drugiego pod względem wielkości miasta w Słowenii Maribor – spacer przez urokliwe uliczki Lent – najstarszej części miasta, gdzie odbyła się degustacja wina w Domu Najstarszej Winorośli Świata. Przejście przez klimatyczny rynek, zabytkowy ratusz, nabrzeże rzeki Drawy oraz gotycką katedrę. Następnie przejazd do unikatowej Prehistorycznej Osady na Palach w miejscowości Ig nad Jeziorem Ljubljanskim, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To zrekonstruowana osada z epoki neolitu i brązu, która ukazuje, jak przed tysiącami lat ludzie żyli nad wodą – w domach na drewnianych palach. Na zakończenie intensywnego dnia przyjazd do hotelu w Portoroz. I tutaj ostatnia niespodzianka, ale jaka: zamiast 3 gwiazdkowego zamieszkaliśmy w pięknym 5 gwiazdkowym hotelu Grand Hotel Bernardin! Brawo Ela – właścicielka Biura ELLA TOURS! SUPER! DZIĘKUJEMY!!!🥰

DZIEŃ TRZECI

Po znakomitym śniadaniu w naszym „wypasionym” hotelu wyjechaliśmy do Parku Triglav na spacer wąwozem Vintgar. Przejazd nad najpiękniejsze i najsłynniejsze jezioro w Słowenii BLED – prawdziwą turystyczną perełkę. Położone u stóp Alp Julijskich, z czystą szmaragdową wodą i uroczą małą wysepką na środku. Spacer wzdłuż jeziora – z zewnątrz zobaczyliśmy m.in. zamek Bled wzniesiony na skale z przepiękną panoramą oraz barokowy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po powrocie do hotelu obfita i różnorodna kolacja z winem.

DZIEŃ CZWARTY

Po śniadaniu wyjazd do miasta TRIEST – nadmorskiego miasta na północy Włoch, które zachwyca unikalną atmosferą łączącą włoski styl życia z wpływami środkowoeuropejskimi. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od ZAMKU MIRAMARE – otoczonego bujnym parkiem, który przyciąga turystów nie tylko malowniczym położeniem, ale także elegancką architekturą i spokojną atmosferą. Następnie był spacer po dzielnicy CAVANA – urokliwej historycznej dzielnicy Triestu, która zachowała swój dawny, portowy charakter i niepowtarzalny klimat. Wąskie brukowane uliczki, kolorowe fasady kamienic i przytulne zaułki tworzą atmosferę idealną do spacerów i fotograficznych odkryć.

Następnie przejechaliśmy do Jaskini Szkocjańskiej, podziemnego kanionu z listy światowego dziedzictwa UNESCO. To imponujący system podziemnych korytarzy i gigantycznych komór z potężnym kanionem rzeki Reka. Szlak dla zwiedzających miał ok. 3 km, prowadził przez mosty i naturalne tunele, oferując spektakularne widoki. A po pięknym słonecznym zwiedzaniu – powrót do naszego Portoroz i hotelu.

DZIEŃ PIĄTY

Dzisiaj Lublana – stolica Słowenii. Jej zwiedzanie rozpoczęliśmy od wjazdu kolejką linową na Wzgórze Zamkowe, skąd roztacza się piękny widok na miasto i Alpy w tle. Zwiedziliśmy Zamek Lublański, jeden z symboli stolicy, z wejściem na wieżę widokową, z której podziwiać można panoramę całej Lublany. Spacer po mieście z przewodnikiem – śladami Jože Plečnika, którego dzieła wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2021 roku. Zobaczylismy: Potrójny Most, Bibliotekę Narodową i Uniwersytecką, Plac Kongresowy z Kolumnadą, Centralny Rynek Miejski
i Kolumnady przy rzece Lublanicy. Na zakończenie wizyta w Katedrze Św. Mikołaja.

Zwiedzanie stolicy Słowenii zakończyliśmy tradycyjnym słoweńskim wieczorem z folklorem. Nie tylko podziwialiśmy zespół folklorystyczny, smakowaliśmy miejscowe wino i dania, ale dzięki Krzysztofowi z Oleśnicy, który pożyczył harmonię od słoweńskich muzyków – zaprezentowaliśmy polski folklor i zabawę! Wszyscy, łącznie ze Słoweńcami bawili się świetnie! Brawo Krzysiu! Brawo MY!

DZIEŃ SZÓSTY

Długo oczekiwany wolny dzień każdy spędził wg własnego uznania. Większość wybrała się na spacer z naszą pilotką Małgosią do pobliskiego miasta Piran – urokliwego, nadmorskiego miasteczka na słoweńskim wybrzeżu Adriatyku.
Pełnego malowniczych promenad, klimatycznych kawiarni i restauracji serwujących wyśmienitą kuchnię śródziemnomorską. Spacer po nadmorskich uliczkach pozwalał poczuć harmonijne połączenie historii, nowoczesności i nadmorskiego uroku.

Wiele osób spędziło ten dzień na kąpieli w Adriatyku lub w hotelowym basenie.

DZIEŃ SIÓDMY

Po śniadaniu pożegnaliśmy piękną Słowenię i ruszyliśmy w drogę powrotną do Wrocławia, ale jeszcze przed nami było zwiedzanie GRAZU – przepięknego, austriackiego miasta, którego zabytkowe centrum i Zamek Eggenberg zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie GRAZU było też doskonałą okazją, aby (zgodnie z tradycją Oddziału) w czasie naszej imprezy turystycznej wręczyć uroczyście legitymacje PTTK nowym członkom Oddziału. W sercu tego wyjątkowego miasta, przy zabytkowej studni, legitymacje z rąk Prezeski Klubu Aktywnych Turystów Ani i Prezesa Oddziału Waldka swoje legitymacje odebrali Danusia i Mirek! Witamy w naszej turystycznej rodzinie i życzymy samych radości w naszym gronie!

DZIEŃ ÓSMY

Żegnamy się z pięknym Grazem i ruszamy do Polski! Już na naszej ziemi przyszedł czas na PODZIĘKOWANIA!

Przede wszystkim PODZIĘKOWALIŚMY naszej Małgosi – znakomitej pilotce i przewodniczce, dzięki której czuliśmy się w pełni zaopiekowani. Jej profesjonalizm, wiedza,
a przy tym życzliwość, kultura osobista i serdeczność zyskały uznanie wszystkich uczestników wyprawy i z pełnym przekonaniem włączyliśmy ją do grona PRZYJACIÓŁ NASZEGO ODDZIAŁU! Dziękujemy Gosiu i do zobaczenia na kolejnych, wspólnych wyprawach!

Kolejnymi osobami, które zasłużyły na nasze podziękowania byli: Zbyszek i Adrian – nasi znakomici kierowcy! To nie tylko mistrzowie w swoim fachu, ale również pełni kultury
i życzliwości ludzie, których traktowaliśmy jak przyjaciół i ważny element naszej grupy! Dziękujemy i życzymy samych przyjemności na autokarowych szlakach…również RAZEM
Z NAMI!

I na koniec WIELKIE PODZIĘKOWANIA dla NASZEJ ELI – właścicielce Biura Ella Tours,
z którą nasz oddział współpracuje od kilkudziesięciu lat! Jak zawsze wszystko zostało super przygotowane i zrealizowane i…tylko Ciebie nam było bardzo brak.

Kolejna wyprawa śladami Światowego Dziedzictwa UNESCO został zakończona, ale Prezes Waldek już rozpoczął przygotowania do kolejnej! Gdzie? Utrzymywane jest na razie
w tajemnicy…ale na pewno będzie WSPANIALE!!!😁

Dziękuję Ewie, Mariuszowi i Ewie za dokumentowanie fotograficzne naszej wyprawy!

ZA NAMI KOLEJNA WYPRAWA PODRÓŻNICZA Z ASIĄ I MARKIEM

Po raz kolejny nasi znakomici podróżnicy z Klubu Aktywnych Turystów: Asia i Marek po powrocie z kolejnej wyprawy zaprosili klubowiczów na multimedialną opowieść o podróży po krajach Ameryki Środkowej.

Jak zwykle pełną interesujących szczegółów opowieść poprowadziła Asia wspominając wyjątkową wyprawę do Kostaryki, Panamy i Gwatemali.

Dziękujemy i czekamy na kolejne, nowe fascynujące opowieści z cyklu „Jak nie odpocząć na urlopie”.

Wojskowe Koło PTTK wybrało nowe władze

Nasze koło PTTK w Oleśnicy na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrało nowe władze.

Zarząd Koła:

Prezes –  Waldemar Krakowski

Wiceprezes – Małgorzata Dudkowiak

Wiceprezes – Arkadiusz Muchorowski

Skarbnik – Jadwiga Krakowska

Sekretarz – Piotr Stoparczyk

Członek Zarządu – Alicja Nazimek

Komisja Rewizyjna:

Prezes : Jadwiga Szafrańska

Wiceprezes : Tadeusz Majewski

Sekretarz – Jerzy Kuc

Serdecznie gratulujemy nowo wybranym władzom koła i życzymy satysfakcji z organizacji przedsięwzięć turystyczno-krajoznawczych!

ZLOT „BIELSKO-BIAŁA 2026” ZAKOŃCZONY

Zlot przedstawicieli kół i klubów PTTK naszego Oddziału w tym roku wyznaczony został
w Bielsku Białej, w wyjątkowym mieście urokliwie rozłożonym u stóp Beskidów. Chociaż formalnie miasto powstało w 1951 roku – to życie obu miast datuje się od średniowiecza,
a wielokulturowa, wielowyznaniowa historia miasta, nazywanego „Małym Wiedniem”, przyciąga wielu turystów. Jeśli do tego dodać kultowe rzeźby postaci Studia Filmów Rysunkowych: Reksia, Bolka i Lolka, Wawelskiego Smoka, itd., z którymi można spotkać się na ulicach miasta i wszechobecne projekty Bielska Białej jako stolicy kultury Polski – to również nasza fascynacja miastem była uzasadniona. Tym bardziej, że poprowadził nas przez historyczne i kulturowe przestrzenie miasta znakomity przewodnik i kreator wielu miejskich projektów – Kuba Krajewski.

Jedynym mankamentem naszej wyprawy był sprowadzony przez Szpiega z Krainy Deszczowców – deszcz! Ale jak przystało na potomków Wawelskiego Smoka nie poddaliśmy się dzielnie przemierzając kolejne uliczki miasta. Chwilami wytchnienia od deszczu były wizyty w obiektach, w tym w znakomitej Starej Fabryce. Nie mogło zabraknąć też kultowego, bielskiego malucha!

Dodatkową atrakcją wieczorną naszej wyprawy była możliwość obejrzenia widowiska inaugurującego 31. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej.

Mogliśmy też zobaczyć „od środka” słynny, miejski witraż.

Nasza bielsko-bialska wyprawa kończyła się oczywiście w deszczu, ale humory nas nie opuszczały i już umawialiśmy się na przyszłoroczny Zlot, którego miejsce jest jeszcze owiane tajemnicą…

Dziękujemy Ewom za dokumentację fotograficzną.

GDYNIA – MIASTO MODERNIZMU I MOZAIK

Na 100-lecie Gdyni turyści z Klubu Aktywnych Turystów zorganizowali wyprawę do tego interesującego miasta. Tam, gdzie Witold Gombrowicz żegnał swój kraj w 1939 roku, tam Klub Aktywnych Turystów powitał Gdynię – miasto modernizmu i mozaik.

Gdynia to miasto, które dynamicznie wyrastało z nadmorskiej wioski rybackiej. Jej wyjątkowość zaznacza się m.in. w architekturze i sztuce modernizmu. Modernizmu, który z czasem zmieniał swoje oblicze. Ale dzięki temu miasto stawało się tylko ciekawsze.

Naszą przygodę z architekturą miasta rozpoczynamy od Dworca Morskiego, w którym obecnie znajduje się Muzeum Emigracji.

Dworzec Morski to miejsce, z którego wypływano w wielki świat w poszukiwaniu lepszego życia. To były zarówno znane postacie naszej kultury, polityki i literatury, jak również zwykli obywatele, którzy zostawiali wszystko i opuszczali swój kraj. W duchu modernizmu wkraczamy przez monumentalne drzwi, które przenoszą nas do roku 1933, do początków budynku. Naszym przewodnikiem jest głos Magdaleny Cieleckiej, który oprowadza nas opisując architekturę, rozwiązania techniczne, racjonalne podejście do praktycznych funkcji tego nurtu w architekturze i ludzkie losy.

Spacerując ulicami Gdyni zastanawiałam się, czy nasi podróżnicy odnajdą historię i piękno miasta w architekturze.

Pani przewodnik Anna Singh zabrała nas w ten wyjątkowy świat zaczynając od budynku mieszkalnego Banku Gospodarstwa Krajowego zaprojektowanego przez Stanisława Witolda Ziołowskiego. Jest to najbardziej reprezentacyjny przykład modernizmu, z piękną klatką schodową o równym układzie i rytmie. Został w pełni zaprojektowany do zamieszkania – jego wnętrza, funkcjonalność, jak i meble zostały dokładnie przemyślane i wprowadzone do każdego pomieszczenia.

Słoneczna pogoda sprzyjała nam w oglądaniu i podziwianiu piękna tej sztuki, bowiem każdy z tych obiektów jest jasny i słoneczny. Jest to zamierzony efekt. Dlaczego? Ponieważ modernizm w Gdyni nawiązuje do charakterystycznych elementów morskich. Patrząc na budynki mamy wrażenie, że płyną do nas statki, które mienią się w słońcu, płyną po morskich falach ulic. Kolejne godziny płynęły nam na coraz większym zatapianiu się między budynki, ulice i coraz większym zachwycie nad „Nowym Miastem”, które prężnie wyłaniało się z morskiej plaży.

Gdynia to również przepiękne mozaiki, które znajdują się m.in. w Kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam też odnajdziemy historię z czasów Solidarności, m.in. drzwi, na których niesiony był „Janek Wiśniewski”.

Ale i kolejowy Dworzec Główny może pochwalić się pięknymi i bardzo ciekawymi mozaikami. Będąc na dworcu należy koniecznie wstąpić do McDonalda. Nie, nie na frytki i hamburgera, ale żeby podziwiać niesamowite malowidła, które zostały odkryte podczas remontu tych przestrzeni.

Aktywny dzień zakończyliśmy w Muzeum Miasta Gdynia poznając historię ludzi, którzy tworzyli to miasto, budowali i żyli w nim. To postacie na kartach historii, bez których to miejsce nie byłoby takie wyjątkowe.

W RAMACH ROKU PTTK NA DOLNYM ŚLĄSKU

Klub Aktywnych Turystów wspólnie z Klubem Przewodników Turystycznych zaprosili turystów oddziału na pierwszą wyprawę specjalnie przygotowaną w ramach ROKU PTTK NA DOLNYM ŚLĄSKU.

Wyprawę zorganizowano w ramach nowego cyklu: ” Magiczny Dolny Dolny Śląsk – miejsca nieoczywiste czterech stron województwa”. Przewodnik – pilot Wojtek Osypiuk zaprosił nas na południe: do Międzylesia i Bystrzycy Kłodzkiej.

Pierwszym celem wyprawy był mało popularny, ale bardzo ciekawy Zamek w Międzylesiu gdzie przywitał nas miejscowy przewodnik Grzegorz, który oprowadzał nas po zamku od piwnic aż po czarną wieżę.

Kolejnym miejscem na trasie wyprawy była pełna uroku Bystrzyca Kłodzka, a w niej oczywiście jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne.

W drodze powrotnej Wojtek zaprosił wszystkich na kolejną wyprawę w ramach cyklu – tym razem na zachód województwa do Zgorzelca. Szczegóły już w czerwcu.

Dziękujemy Ewie i Małgosi za dokumentacje fotograficzną.

NASZ ODDZIAŁ WYRÓŻNIONY!

Z okazji inauguracji ROKU PTTK NA DOLNYM ŚLĄSKU, przyjętego uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, nasz Oddział w uznaniu zasług dla Województwa Dolnośląskiego wyróżniony został ODZNAKĄ HONOROWĄ ZŁOTĄ ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO!

Ale to nie wszystko! Prezes Zarządu Wojskowego Koła PTTK „Jasiński” Kol. Wojciech OSYPIUK został indywidualnie wyróżniony również ODZNAKĄ HONOROWĄ ZŁOTĄ ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO!

Laureaci otrzymali zaszczytne wyróżnienia z rąk Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzego POKOJA i Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Wojciecha BOCHNAKA.

SERDECZNIE GRATULUJEMY NAM WSZYSTKIM!!!
SERDECZNIE GRATULUJEMY WOJTKOWI!!!

XXI WALNY ZJAZD ODDZIAŁU

W sobotę 21 marca, w Klubie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych gdzie swoją siedzibę ma Wojskowe Koło PTTK „Jasiński” odbył się XXI Walny Zjazd Oddziału Wojskowego PTTK przy Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej. Nowy Klub Centrum,
a szczególnie sala dedykowana PTTK, zrobił wrażenie na wszystkich delegatach.

Zjazd rozpoczął ustępujący Prezes Zarządu Oddziału – Kol. Waldemar Osypiuk, który przedstawił sprawozdanie Zarządu Oddziału za kadencję 2022 – 2025.

Oddział liczy aktualnie 365 członków PTTK. Prowadzi swoją działalność w czterech kołach i dwóch klubach PTTK. W latach 2022 – 2025 przeprowadzono 413 przedsięwzięć turystyczno-krajoznawczych, w których wzięło udział 10.845 osób. Ustępujący Prezes Zarządu podziękował zarządom kół i klubów oraz wszystkim turystom
i krajoznawcom za wybitne zaangażowanie w realizację wszystkich przedsięwzięć. Wymiernymi efektami aktywnej działalności było przyznanie przez Komisję Zarządu Głównego PTTK do Współpracy z Wojskiem Polskim prestiżowych tytułów honorowych:
• w 2022 roku Wojskowe Koło PTTK nr 20 w Oleśnicy otrzymało tytuł honorowy „WOJSKOWE KOŁO PTTK ROKU”,
• w 2023 roku Wojskowe Koło PTTK „Łaziki” z Głogowa otrzymało tytuł honorowy „WOJSKOWE KOŁO PTTK ROKU”,
• w 2024 roku Wojskowe Koło PTTK „Jasiński” otrzymało tytuł honorowy „WOJSKOWE KOŁO PTTK ROKU”,
• w 2025 roku Klub Aktywnych Turystów otrzymał tytuł honorowy „WOJSKOWY KLUB PTTK ROKU”.

Sprawozdanie Oddziałowej Komisji Rewizyjne przedstawił jej Wiceprezes Kol. Krzysztof BANDAREK. Na wniosek OKR delegaci udzielili absolutorium poszczególnym członkom Zarządu Oddziału.

Wyróżniający się turyści i krajoznawcy Oddziału zostali uhonorowani:

DOLNOŚLĄSKĄ ODZNAKĄ HONOROWĄ PTTK:

  1. Kol. Alicja SZYMAŃSKA
  2. Kol. Anna SZYMANOWSKA
  3. Kol. Dorota KARLIŃSKA
  4. Kol. Wojciech OSYPIUK
  5. Kol. Artur DOMAŃSKI
  6. Kol. Waldemar KRAKOWSKI

Za wybitne zaangażowanie w realizację działalności programowej i organizacyjnej Oddziału wyróżnieni zostali:

DYPOLMEM ZARZĄDU ODDZIAŁU i nagrodą rzeczową:

  1. Kol. Waldemar OSYPIUK
  2. Kol. Dorota KARLIŃSKA
  3. Kol. Wojciech OSYPIUK
  4. Kol. Ewa STAWIARSKA
  5. Kol. Anna SZYMANOWSKA
  6. Kol. Alicja SZYMAŃSKA
  7. Kol. Waldemar KRAKOWSKI
  8. Kol. Kazimierz WYBRANIEC
  9. Kol. Krzysztof BANDAREK
  10. Kol. Artur DOMAŃSKI
  11. Kol. Joanna KUCHARSKA – CICHOŃ
  12. Kol. Marek CICHOŃ
  13. Kol. Piotr GAWROŃSKI
  14. Kol. Marcin KUDZIA
  15. Kol. Małgorzata OSMELAK
  16. Kol. Szymon DUDKOWIAK
  17. Kol. Arkadiusz MUCHOROWSKI
  18. Kol. Jadwiga KRAKOWSKA
  19. Kol. Małgorzata DUDKOWIAK
  20. Kol. Piotr STOPARCZYK
  21. Kol. Stanisława CZARNKOWSKA
  22. Kol. Arkady SMOLIŃSKI
  23. Kol. Joanna PRZYBYŁA
  24. Kol. Grzegorz FORNALIK

Za aktywną działalność w PTTK Zarząd Oddziału przyznał odznakę „25 lat w PTTK”:

  1. Kol. Grażynie CIESLIK
  2. Kol. Markowi CIEŚLIK

Na zakończenie uroczystości wyróżnień Kol. Waldemar OSYPIUK poinformował delegatów, że Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał ZŁOTĄ ODZNAKĘ HONOROWĄ „ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO”:

  1. Oddziałowi Wojskowemu PTTK przy Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej
  2. Kol. Wojciechowi OSYPIUKOWI

GRATULUJEMY WSZYSTKIM WYRÓŻNIONYM!!!

W dalszej części Zjazdu odbyło się głosowanie nad wyborem nowego Zarządu Oddziału, Oddziałowej Komisji Rewizyjnej i delegatów na Konferencję Regionalną Województwa Dolnośląskiego.

W wyniku wyborów skład Zarządu Oddziału przedstawia się nastepująco:

  1. Waldemar OSYPIUK – Prezes
  2. Dorota KARLIŃSKA – Wiceprezes
  3. Wojciech OSYPIUK – Wiceprezes
  4. Ewa STAWIARSKA – Sekretarz
  5. Anna SZYMANOWSKA – Skarbnik

Zarząd Oddziałowej Komisji Rewizyjnej przedstawia się nastepująco:

  1. Krzysztof BANDAREK – Prezes
  2. Marcin KUDZIA – Wiceprezes
  3. Marzena BARANOWSKA – Sekretarz

Delegatami na Konferencję Regionalną zostali wybrani:

  1. Waldemar OSYPIUK
  2. Wojciech OSYPIUK
  3. Ewa STAWIARSKA
  4. Anna SZYMANOWSKA

Na zakończenie Zjazdu delegaci zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.