Przewodnicy

Wojskowy Klub Przewodników Turystycznych PTTK
im. gen. Mariusza Zaruskiego

Kim jesteśmy

Wojskowy Klub Przewodników Turystycznych im. gen. Mariusza Zaruskiego działa w strukturach Oddziału Wojskowego PTTK we Wrocławiu od grudnia 1996 roku. Klub jest członkiem Dolnośląskiej Federacji Przewodników PTTK.

Przewodnicy naszego Klubu posiadają głównie licencje przewodnika sudeckiego, ale również terenowych na obszary Dolnego Śląska, miejskich po Wrocławiu oraz uprawnienia pilockie.

W dniu 5 kwietnia 2024 r. odbyło się zebranie walne Klubu Przewodników Turystycznych PTTK im. gen. Mariusza Zaruskiego naszego Oddziału.

WYBRANO NOWE WŁADZE KLUBU:
Prezes – Kol. Wojciech Osypiuk
Wiceprezes – Kol. Dorota Karlińska
Członek zarządu – Kol. Arkadiusz Wąsik

Obecnie Klub liczy 12 przewodników (miejskich- po Wrocławiu, Oleśnicy, Kłodzku
i Dreźnie, terenowych – po Dolnym Śląsku i Saksonii, pilotów wycieczek – po Polsce
oraz przewodników sudeckich).

Spojrzenie na historię

W 1995 roku zrodził się pomysł zorganizowania kursów, które miałyby na celu przygotowanie fachowych kadr turystycznych do prowadzenia imprez w górach.
W tym czasie w środowisku wojskowym odbywały się dwie duże (od 100 do 250 uczestników) ogólnopolskie imprezy górskie – Rajd Górski Wojska Polskiego „Sudety”, przygotowywany przez Oddział Wojskowy PTTK z Wrocławia i Rajd Górski WP na Orientację w Bieszczadach, którego organizatorem był wówczas Oddział Wojskowy PTTK im. gen. Józefa Bema z Krakowa.
Inicjatorami przeprowadzenia cyklu szkoleń byli: Stanisław Janowicz – przewodniczący Komisji ZG PTTK do Współpracy z Wojskiem Polskim, Rajmund Goluch – prezes Oddziału Wojskowego PTTK we Wrocławiu i Bożena Jarosz – sekretarz Oddziału. Chcąc poznać skalę zainteresowania uzyskaniem tego rodzaju uprawnień, w 1995 roku, siłami Oddziału Wojskowego PTTK z Wrocławia, zorganizowano kurs na uprawnienia Przodownika Turystyki Górskiej z uprawnieniami na obszar Sudetów. Kurs ukończyło około 20 osób. Duże zainteresowanie tym kursem utwierdziło działaczy środowiska w przekonaniu, że należy zorganizować szkolenie umożliwiające absolwentom tego kursu – z jednej strony podwyższenie kwalifikacji, z drugiej natomiast uzyskanie zawodowych uprawnień górskich.
Kurs przewodników sudeckich odbył się w 1996 roku i miał charakter ogólnokrajowy – uczestnicy w 2/3 wywodzili się z Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego, a w 1/3 z pozostałych regionów Polski.
Merytoryczną stronę kursu przejęli działacze Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich z Wrocławia, natomiast stroną organizacyjno-finansową zajęli się działacze Oddziału Wojskowego PTTK. Do kursu przystąpiło 35 osób, ukończyło go 29. W dniu 13 grudnia 1996 roku odbyło się uroczyste ślubowanie przewodnickie, wręczenie legitymacji i „blach przewodnickich”. W tym samym dniu zebrani przewodnicy postanowili założyć klub przewodnicki, który przyjął imię wielkiego człowieka gór, taternika i żeglarza – gen. Mariusza Zaruskiego.

Nasz Klub jest pierwszym, klubem przewodnickim w środowisku wojskowym.
W skład pierwszego zarządu klubu weszli:
– kol. Kazimierz BRUZDEWICZ – prezes
– kol. Andrzej BANASZCZYK – wiceprezes
– kol. Kazimierz RUSZCZAK – skarbnik
– kol. Bożena JAROSZ – członek zarządu.
W dniu 9 stycznia 1997 roku Klub przystąpił do Dolnośląskiej Federacji Przewodników PTTK.

Przewodnicy

Od wielu lat nasz Oddział przy organizacji różnorodnych przedsięwzięć krajoznawczo-
turystycznych korzysta z wiedzy i umiejętności wypróbowanego grona przewodników,
z których większość przynależy do oddziałowego Klubu Przewodników Turystycznych
PTTK. Trudno sobie wyobrazić naszą sztandarową imprezę: Rajd Górski Wojska
Polskiego „SUDETY” bez naszych wypróbowanych przewodników: Doroty Karlińskiej, Waldemara Olecha, Wojciecha Osypiuka, Piotra Dulanowskiego, Sebastiana Folgi.
Poniżej polecani przez nas przewodnicy. Zapraszamy do korzystania z ich usług!

Przewodnicy turystyczni po Wrocławiu

Przewodnicy Sudeccy