Nasza kolejna wyprawa śladami Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpoczęła się o północy spotkaniem na dworcu autobusowym we Wrocławiu, gdzie przywitała nas pilotka-przewodnik Małgorzata Kurzajewska-Zarinah. Zapakowaliśmy się na pokład SCANII POLBUSA, prowadzonego przez Zbyszka i Adriana. Kierunek SŁOWENIA! Ale po drodze (jak zwykle) kilka niespodzianek:
DZIEŃ PIERWSZY
Austria przywitała nas deszczem, ale nikt się nie przejmował bo czekała na nas nie lada atrakcja. Przyjechaliśmy do Krems, skąd ruszyliśmy w rejs statkiem po Dunaju słynną Doliną Wachau – jednego z najpiękniejszych regionów w Austrii, wpisanego na listę UNESCO. Następnie było zwiedzanie Opactwa Benedyktynów w Melk – barokowego klasztoru usytuowanego nad brzegiem Dunaju. Kolejnym celem było Baden i spacer po Kurpark Baden z pomnikiem Beethovena i największym austriackim rosarium. Na zakończenie zasłużony nocleg w Grazu.



DZIEŃ DRUGI
Po śniadaniu wyjazd do Słowenii – i od razu wyjrzało słońce! Przejazd do drugiego pod względem wielkości miasta w Słowenii Maribor – spacer przez urokliwe uliczki Lent – najstarszej części miasta, gdzie odbyła się degustacja wina w Domu Najstarszej Winorośli Świata. Przejście przez klimatyczny rynek, zabytkowy ratusz, nabrzeże rzeki Drawy oraz gotycką katedrę. Następnie przejazd do unikatowej Prehistorycznej Osady na Palach w miejscowości Ig nad Jeziorem Ljubljanskim, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To zrekonstruowana osada z epoki neolitu i brązu, która ukazuje, jak przed tysiącami lat ludzie żyli nad wodą – w domach na drewnianych palach. Na zakończenie intensywnego dnia przyjazd do hotelu w Portoroz. I tutaj ostatnia niespodzianka, ale jaka: zamiast 3 gwiazdkowego zamieszkaliśmy w pięknym 5 gwiazdkowym hotelu Grand Hotel Bernardin! Brawo Ela – właścicielka Biura ELLA TOURS! SUPER! DZIĘKUJEMY!!!🥰







DZIEŃ TRZECI
Po znakomitym śniadaniu w naszym „wypasionym” hotelu wyjechaliśmy do Parku Triglav na spacer wąwozem Vintgar. Przejazd nad najpiękniejsze i najsłynniejsze jezioro w Słowenii BLED – prawdziwą turystyczną perełkę. Położone u stóp Alp Julijskich, z czystą szmaragdową wodą i uroczą małą wysepką na środku. Spacer wzdłuż jeziora – z zewnątrz zobaczyliśmy m.in. zamek Bled wzniesiony na skale z przepiękną panoramą oraz barokowy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po powrocie do hotelu obfita i różnorodna kolacja z winem.




DZIEŃ CZWARTY
Po śniadaniu wyjazd do miasta TRIEST – nadmorskiego miasta na północy Włoch, które zachwyca unikalną atmosferą łączącą włoski styl życia z wpływami środkowoeuropejskimi. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od ZAMKU MIRAMARE – otoczonego bujnym parkiem, który przyciąga turystów nie tylko malowniczym położeniem, ale także elegancką architekturą i spokojną atmosferą. Następnie był spacer po dzielnicy CAVANA – urokliwej historycznej dzielnicy Triestu, która zachowała swój dawny, portowy charakter i niepowtarzalny klimat. Wąskie brukowane uliczki, kolorowe fasady kamienic i przytulne zaułki tworzą atmosferę idealną do spacerów i fotograficznych odkryć.
Następnie przejechaliśmy do Jaskini Szkocjańskiej, podziemnego kanionu z listy światowego dziedzictwa UNESCO. To imponujący system podziemnych korytarzy i gigantycznych komór z potężnym kanionem rzeki Reka. Szlak dla zwiedzających miał ok. 3 km, prowadził przez mosty i naturalne tunele, oferując spektakularne widoki. A po pięknym słonecznym zwiedzaniu – powrót do naszego Portoroz i hotelu.





DZIEŃ PIĄTY
Dzisiaj Lublana – stolica Słowenii. Jej zwiedzanie rozpoczęliśmy od wjazdu kolejką linową na Wzgórze Zamkowe, skąd roztacza się piękny widok na miasto i Alpy w tle. Zwiedziliśmy Zamek Lublański, jeden z symboli stolicy, z wejściem na wieżę widokową, z której podziwiać można panoramę całej Lublany. Spacer po mieście z przewodnikiem – śladami Jože Plečnika, którego dzieła wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2021 roku. Zobaczylismy: Potrójny Most, Bibliotekę Narodową i Uniwersytecką, Plac Kongresowy z Kolumnadą, Centralny Rynek Miejski
i Kolumnady przy rzece Lublanicy. Na zakończenie wizyta w Katedrze Św. Mikołaja.
Zwiedzanie stolicy Słowenii zakończyliśmy tradycyjnym słoweńskim wieczorem z folklorem. Nie tylko podziwialiśmy zespół folklorystyczny, smakowaliśmy miejscowe wino i dania, ale dzięki Krzysztofowi z Oleśnicy, który pożyczył harmonię od słoweńskich muzyków – zaprezentowaliśmy polski folklor i zabawę! Wszyscy, łącznie ze Słoweńcami bawili się świetnie! Brawo Krzysiu! Brawo MY!



DZIEŃ SZÓSTY
Długo oczekiwany wolny dzień każdy spędził wg własnego uznania. Większość wybrała się na spacer z naszą pilotką Małgosią do pobliskiego miasta Piran – urokliwego, nadmorskiego miasteczka na słoweńskim wybrzeżu Adriatyku.
Pełnego malowniczych promenad, klimatycznych kawiarni i restauracji serwujących wyśmienitą kuchnię śródziemnomorską. Spacer po nadmorskich uliczkach pozwalał poczuć harmonijne połączenie historii, nowoczesności i nadmorskiego uroku.

Wiele osób spędziło ten dzień na kąpieli w Adriatyku lub w hotelowym basenie.


DZIEŃ SIÓDMY
Po śniadaniu pożegnaliśmy piękną Słowenię i ruszyliśmy w drogę powrotną do Wrocławia, ale jeszcze przed nami było zwiedzanie GRAZU – przepięknego, austriackiego miasta, którego zabytkowe centrum i Zamek Eggenberg zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.




Zwiedzanie GRAZU było też doskonałą okazją, aby (zgodnie z tradycją Oddziału) w czasie naszej imprezy turystycznej wręczyć uroczyście legitymacje PTTK nowym członkom Oddziału. W sercu tego wyjątkowego miasta, przy zabytkowej studni, legitymacje z rąk Prezeski Klubu Aktywnych Turystów Ani i Prezesa Oddziału Waldka swoje legitymacje odebrali Danusia i Mirek! Witamy w naszej turystycznej rodzinie i życzymy samych radości w naszym gronie!

DZIEŃ ÓSMY
Żegnamy się z pięknym Grazem i ruszamy do Polski! Już na naszej ziemi przyszedł czas na PODZIĘKOWANIA!
Przede wszystkim PODZIĘKOWALIŚMY naszej Małgosi – znakomitej pilotce i przewodniczce, dzięki której czuliśmy się w pełni zaopiekowani. Jej profesjonalizm, wiedza,
a przy tym życzliwość, kultura osobista i serdeczność zyskały uznanie wszystkich uczestników wyprawy i z pełnym przekonaniem włączyliśmy ją do grona PRZYJACIÓŁ NASZEGO ODDZIAŁU! Dziękujemy Gosiu i do zobaczenia na kolejnych, wspólnych wyprawach!

Kolejnymi osobami, które zasłużyły na nasze podziękowania byli: Zbyszek i Adrian – nasi znakomici kierowcy! To nie tylko mistrzowie w swoim fachu, ale również pełni kultury
i życzliwości ludzie, których traktowaliśmy jak przyjaciół i ważny element naszej grupy! Dziękujemy i życzymy samych przyjemności na autokarowych szlakach…również RAZEM
Z NAMI!

I na koniec WIELKIE PODZIĘKOWANIA dla NASZEJ ELI – właścicielce Biura Ella Tours,
z którą nasz oddział współpracuje od kilkudziesięciu lat! Jak zawsze wszystko zostało super przygotowane i zrealizowane i…tylko Ciebie nam było bardzo brak.
Kolejna wyprawa śladami Światowego Dziedzictwa UNESCO został zakończona, ale Prezes Waldek już rozpoczął przygotowania do kolejnej! Gdzie? Utrzymywane jest na razie
w tajemnicy…ale na pewno będzie WSPANIALE!!!😁
Dziękuję Ewie, Mariuszowi i Ewie za dokumentowanie fotograficzne naszej wyprawy!