OPOLSKIE JAKIEGO NIE ZNAMY – NYSA

Na zaproszenie Prezeski Klubu Aktywnych Turystów – Ani Szymanowskiej, pomysłodawczyni cyklu „Opolskie jakiego nie znamy”, w niedzielę 26 lutego grupa turystów Oddziału wybrała się koleją do Nysy na zimowe zwiedzanie tego pięknego miasta. Na peronie nyskiego dworca kolejowego czekali już Ania i zaprzyjaźniony, znakomity przewodnik po Opolszczyźnie Grzegorz Rudecki, który wprowadził nas
w plan zwiedzania i…ruszyliśmy!

Wzdłuż fragmentów murów miejskich, przystając w zadumie przy Pomniku Patriotów Polskich, podziwiając Wieżę Wrocławską dotarliśmy do zabytkowej studni.

Kolejnym etapem zwiedzania był Bastion Świętej Jadwigi – znakomicie odrestaurowany z ciekawą trasą multimedialną, po której oprowadzał nas kustosz tego miejsca.
Po kończącym zwiedzanie wykładzie z historii w muzeum obiektu, rozgrzaliśmy się gorącymi napojami w urokliwej kawiarence.

Następnym obiektem na trasie naszego spaceru była Wieża Ziębicka, przy której Grzegorz opowiedział ciekawą legendę z nią związaną.

Krótki spacer i już weszliśmy na imponujący Rynek Nyski, który wspaniale łączy historię z nowoczesnością. Z podziwem można patrzeć na dbałość władz miejskich o to miejsce.

Stąd już tylko krok do jednego z najsłynniejszych zabytków – Bazyliki Mniejszej
Św. Jakuba i Św. Agnieszki zwanej katedrą nyską i dzwonnicy ze skarbcem.

Po drugiej stronie Rynku czekała na nas niespodzianka w postaci podziwiania Nysy z wieży Ratusza! I to nic, że właśnie przetoczyła się kolejna burza śnieżna!😁

Kolejnym obiektem na trasie naszego spaceru były: słynny Dom pod Wagą oraz piękna fontanna Trytona.

Jeszcze tylko piękny barokowy kościół Św.Św. Piotra i Pawła i na zakończenie szczególna atrakcja, którą nam Ania przygotowała – wizyta w Centrum Produktu Lokalnego Nyskiego Księstwa Jezior i Gór, gdzie czekały na nas przepyszne gołąbki (produkt lokalny) i ciasta upieczone przez Anię! Pycha!!! Następnie spotkaliśmy się przesympatyczną i pełną energii Prezeską Stowarzyszenia Nyskie Księstwo Jezior i Gór – Panią Elżbietą Harhurą, która opowiedziała nam o swojej działalności i marce produktów lokalnych. Zwiedziliśmy również manufakturę czekolady. Mmmmmmmmniam!

To było bardzo słodkie zakończenie naszej zimowej wycieczki! Nysa pożegnała nas, jak na załączonym obrazku!😂

Pomimo zimna wycieczka była wyjątkowa!
Dziękujemy Grzesiowi za interesujące opowieści!

DZIĘKUJEMY ANI za pomysł i wspaniałą realizację!🥰