50. Jubileuszowy Rajd Górski Wojska Polskiego „SUDETY 2020/21”

W dniach 3 – 9 października 2021 r. w Szklarskiej Porębie przeprowadziliśmy 50.Jubileuszowy Rajd Górski Wojska Polskiego „SUDETY 2020/21”. Sztandarowa impreza turystyczno-krajoznawcza naszego Oddziału PTTK doczekała się wreszcie realizacji! Bohaterem jubileuszowej edycji były Karkonosze Zachodnie, Góry Izerskie
i Kotlina Jeleniogórska. Bazą była „Królowa Karkonoszy” w Szklarskiej Porębie.

Przybywających na rajd uczestników z całej Polski, reprezentujących wojskowe oddziały, koła i kluby witała…nasza pielęgniarka Ewa, która mierzyła wszystkim temperaturę oraz zbierała oświadczenia o stanie zdrowia i szczepieniach – taki to znak czasu… Nikt jednak nie protestował w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych oraz z radości, że wreszcie mogliśmy się spotkać!

Każdy uczestnik otrzymał jubileuszową, ekologiczną torbę w której obok map, materiałów krajoznawczych pozyskanych z Karkonoskiego Parku Narodowego, urzędów miast Szklarska Poręba, Piechowice i Jelenia Góra, Nadleśnictwa Szklarska Poręba były też jubileuszowe pamiątki, m.in: odznaka, smyczka z Zarządu Głównego PTTK oraz koszulka rajdowa. Organizatorzy zadbali też o zgrabne pojemniki na suchy prowiant na turystyczne wyprawy.

Autorem wszystkich projektów graficznych wykorzystywanych nie tylko w czasie jubileuszowej edycji jest Honorowy Prezes naszego Oddziału oraz Honorowy Komandor Rajdu
Kol. Rajmund Goluch

Nad sprawnością funkcjonowania Biura Organizacyjnego czuwała Szefowa Biura – Sekretarz Zarządu Oddziału – Kol. Ewa Stawiarska, a nad weryfikacją tras – przewodnicy z oddziałowego Klubu Przewodników Turystycznych im. gen. Mariusza Zaruskiego pod kierownictwem Zastępcy Komandora ds. programowych / Szefa Przewodników – Kol. Piotra Dulanowskiego. Fakultatywne wycieczki objazdowe weryfikowali: Kol. Andrzej Nazar i Kol. Anna Spychała. Pieczę nad całością sprawował Komandor Rajdu – Prezes Oddziału – Kol. Waldemar Osypiuk.

Od samego rana w poniedziałek trwały przygotowania do uroczystego otwarcia Rajdu, które przygotowywał Zastępca Komandora ds. organizacyjnych – Kol. Wojciech Osypiuk. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, w tym: Prezes Zarządu Głównego PTTK – Kol. Jerzy Kapłon, Prezes Wojskowego Stowarzyszenia „Sport – Turystyka – Obronność” – Kol. Stanisław Janowicz, Burmistrz Szklarskiej Poręby – Pan Mirosław Graff, Burmistrz Piechowic – Pan Jacek Kubielski, Prezesi Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” – Kol. Krzysztof Tęcza i Kol. Andrzej Mateusiak, Członek ZG PTTK – Kol. Jacek Potocki. W otwarciu Rajdu uczestniczyli też byli organizatorzy i przewodnicy, którzy tworzyli historię i tradycję Rajdu: Kol. Andrzej Gorajski, Kol. Zbigniew Perdak, Kol. Tadeusz Aleksandrzak. W czasie uroczystego otwarcia wręczono pierwsze egzemplarze Medali Jubileuszowych. W sposób szczególny uhonorowano weteranów Rajdu: Kol. Janusza Wawrzyniaka i Kol. Adama Śliwakowskiego oraz wieloletnich organizatorów sudeckiej imprezy, m.in.: Kol. Rajmunda Golucha i Kol. Bożenę Jarosz.

Co ciekawe nie wszyscy z uczestników Rajdu mogli wziąć udział w jego otwarciu. Blisko 40-osobowa grupa pod przewodnictwem Piotrka ruszyła…pociągiem na turystyczny szlak. Realizując hasło PTTK „Kolej na PTTK” – po raz pierwszy w historii Rajdu dotarcie do rozpoczęcia trasy rozpoczęło się od malowniczej podróży koleją!:)

Wieczorem po powrocie rajdowiczów z tras pieszych i wycieczki krajoznawczej „Doliną Bobru” organizatorzy przygotowali kolację grillową z kapelą góralską „Beskid” – przyjaciółmi sudeckiej imprezy, którzy nie raz gościli wśród uczestników Rajdu. Była też okazja, aby wręczyć kolejne Medale Jubileuszowe. Szczególne wyróżnienie otrzymali nasi Przyjaciele z Oddziału Wojskowego PTTK w Przemyślu, którzy na czele z Kol. Barbarą Wróbel – Prezeską Oddziału licznie przybyli na nasze jubileuszowe spotkanie.

We wtorek ponownie wszyscy uczestnicy ruszyli na szlaki turystyczne. Zróżnicowane pod katem trudności, ale wszystkie urokliwe i ciekawe krajoznawczo jak to w naszych ukochanych Sudetach. Swoje grupy poprowadzili nasi przewodnicy: Dorota Karlińska, Sebastian Folga, Piotr Dulanowski i Waldemar Olech. Nie zabrakło też chętnych na wycieczkę krajoznawczą do Czeskiej Szwajcarii.

W środę od rana rajdowicze ruszyli na kolejne trasy turystyczne i wycieczkę krajoznawczą do „Doliny Pałaców i Ogrodów”, a organizatorzy pod okiem Kol. Urszuli Sędzik, która od wielu lat jest pomysłodawczynią i wykonawcą elementów dekoracyjnych towarzyszących biesiadom, rozpoczęli przygotowania sali i dekoracji na Jubileuszową Biesiadę Turystyczną „Maskarada wspomnień – ale to już było…”. Uczestnicy Rajdu „Sudety” wiedzą, że od kilkunastu lat w tradycji Rajdu są tematyczne biesiady turystyczne, takie, jak: Biesiada z duchami, cygańska, góralska, kowbojska, marynistyczna, bajkowa, wojskowa i inne. W ostatnich latach były to kosmiczne
i cyrkowe spotkanie. Jubileuszowa biesiada miała stanowić przypomnienie dotychczasowych tematów i klimatów. Nasi rajdowicze jak zwykle nie zawiedli! Zanim jednak rozpoczęła się zabawa, wręczone zostały kolejne Medale Jubileuszowe. Jako pierwsza otrzymała wyróżnienie Kol. Donata Goluch – twórczyni programów dotychczasowych biesiad i Dobry Duch ich klimatów i atmosfery. Z wielkim aplauzem spotkał się medal wręczony Kol. Ewie Stawiarskiej – od kilku lat kierującej Biurem Organizacyjnym Rajdu. Życzliwej i pomocnej dla wszystkich! Medale otrzymali również były Komandor Rajdu Kol. Paweł Wasilewski oraz uwielbiany przez wszystkich Marek „Marycha” Szymanowski. Specjalne wyróżnienie otrzymały Przyjaciółki Rajdu
z Wojskowego Koła PTTK „Łyna” z Olsztyna i ich Prezeska Kol. Dorota Lotarska.

A potem już była tylko wspaniała zabawa, którą poprowadziła DJ AGAPE. Zobaczcie sami:

Pomimo prawie całonocnej zabawy – rano nie było taryfy ulgowej – rajdowicze chętnie ruszyli pod opieką sudeckich przewodników na górskie szlaki, ale też spora grupa udała się w podróż krajoznawczą do Pragi. Rześkie powietrze szybko przegnało resztki snu!

Popołudniu uczestnicy Rajdu spotkali się Panem Januszem Skowrońskim – dziennikarzem, regionalistą, Dyrektorem Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna”, który opowiadał o zapomnianych tajemnicach Karkonoszy.

Ostatni dzień Rajdu to oczywiście górskie wyprawy oraz wycieczka krajoznawcza. Tym razem do Szwajcarii Saksońskiej, która szczególnie przypadła do gustu naszym Przyjaciołom z Przemyśla – znawcom i pasjonatom budownictwa militarnego.

Popołudniu długo oczekiwane spotkanie z przedstawicielem Karkonoskiego Parku Narodowego, które było okazją do przekazania Medalu Jubileuszowego Dyrektorowi KPN – dr. Andrzejowi Rajowi, z którym mieliśmy wielokrotnie przyjemność współpracować podczas kolejnych edycji Rajdu.

Sobota…czas pożegnań. Wszyscy już trochę zmęczeni i trochę smutni, jak zawsze kiedy Rajd się kończy… Jednak pożegnania są bardzo serdeczne i pełne wiary na kolejne sudeckie spotkania! Dziękujemy, że mogliśmy być RAZEM, że RAZEM mogliśmy świętować nasz wspólny jubileusz!

DO ZOBACZENIA ZA ROK! Już dzisiaj zapraszamy
w dniach 2-8 października na 51. Rajd Górski WP „SUDETY 2022”. Do zobaczenia w Karpaczu!

Serdecznie dziękuję naszemu fotografowi Kol. Krzysztofowi Bandarkowi za serwis fotograficzny i udostępnienie zdjęć